Antropologija ir technologijos. Kuo jos susijusios?

Publikuota: 2011 m. birželio 2 d. ketvirtadienis

Daugelis nustemba sužinoję, kad daugelyje IT kompanijų dirba ir antropologai ir sociologai. Iš tiesų, ką bendro gali turėti socialinių mokslų atstovai su technologijų kūrimu? Tačiau „Intel“ dirbanti antropologės Genevieve Bell teigimu, be tokių žmonių,  technologijos nebūtų tokios, kokios yra dabar.

Žmonės, pirkdami kompiuterius, mobiliuosius telefonus ir kitas technologijas nesusimąsto, kodėl kompiuterio klaviatūroje mygtukai išdėlioti būtent tokia tvarka, kodėl klaviatūra yra tokios formos, kodėl mobiliuosiuose telefonuose informacija yra išdėstyta vienaip ar kitaip. Pasirodo, visa tai yra kuriama konsultuojantis su sociologais, antropologais, psichologais – jie pataria, kaip įvairius įrenginius pritaikyti žmonėms, kad jiems būtų paprasta ir aišku, kaip naudotis.

Genevieve Bell prie vienos iš IT kompanijų prisijungė prieš 12 metų, tada, kai kompiuteriai buvo imti pritaikyti naudoti namuose, žmonių asmeniniams poreikiams, ne tik darbui. Todėl antropologė buvo įdarbinta tam, kad paaiškintų technologijas kuriantiems ekspertams apie žmones ir jų poreikius.

Taip pasakojo Genevieve Bell, vėliau prie jos prisijungė didžiulė komanda sociologų, bendrosios ir kognityvinės psichologijos atstovų, dizainerių ir pan.

„Pirmiausia mūsų užduotis yra edukacinė. Mes technologijų specialistams, inžinieriams ir kitiems, kuriantiems produktus žmonėms, padedame labiau pažinti žmones, mūsų klientus, jų poreikius ir ko jie tikisi iš mūsų produktų. Mes einame į žmonių namus, klausiame jų apie technologijas, apie jų poveikį jų buičiai, klausime, kas jiems patinka, kas nepatinka, ko jie norėtų, ir domimės visomis jų patirtimis, susijusiomis su technologijomis“, – teigė mokslininkė.

Pasakodama apie pirmuosius projektus, Genevieve Bell prisiminė, jog jai reikėjo ištirti prielaidą, kad pirmieji Azijos technologijų naudotojai elgsis taip pat, kaip ir Amerikos ir Vakarų Europos vartotojai.

„Žinoma, gavome labai skirtingus rezultatus, nes kultūriniai skirtumai akivaizdžiai darė įtaką naudojimuisi naujosiomis technologijomis“, – teigė Genevieve.

Šiuo metu jos antropologų ir sociologų komanda domisi naujausių technologijų pritaikymu automobiliuose. Genevieve Bell pasakojo, kad atliekami įdomūs eksperimentai Azijoje.

„Mes norime išsiaiškinti, kokį vaidmenį technologijos užima jų gyvenimuose ir kokios technologijos juos domintų. Mus nustebino, kad Malaizijoje ir Singapūre dauguma žmonių automobiliuose pasikabinę laiko talismaną – vokelį su pinigais. Tai reiškia, kad automobilis jiems suteikia ne tik fizinį, bet ir emocinį saugumą. Tai duos naujų žinių, taikant technologijas automobiliuose“, – pasakojo antropologė.

Šaltinis: BBC
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo penki.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras

     

 


Captcha
 

Tarp 50 geriausių regiono universitetų – dvi Lietuvos aukštosios mokyklos

Vėlyvą pirmadienio vakarą tarptautinio universitetų reitingo „QS World University Rankings“ sudarytojai paskelbė „Emerging Europe and Central Asia 2018“ universitetų reitingą. skaityti »

Robotai ir virtuali realybė: galimybės ar pavojus mokytojo profesijai?

Prognozuojama, kad jau netolimoje ateityje mokymosi procesas stipriai pasikeis, mat pedagogų vietą mokyklose žada pakeisti ne kas kitas, o robotai. skaityti »

Metų knygos rinkimai: skelbiami išskirtiniausių kūrinių penketukai (1)

Akcija „Metų knygos rinkimai“ jau 13 kartą kviečia skaitytojus rinkti labiausiai patikusias lietuvių autorių knygas. skaityti »

Šiuolaikinis švietimas: kaip vaikus ugdo inovatyvios pasaulio mokyklos?

Kaip turėtų atrodyti šiuolaikinė mokykla? Pasidairius po pasaulį panašu, kad mokyklose nuo tradicinių mokymosi įrankių, tokių kaip knyga ir sąsiuvinis, pereinama prie skaitmeninių mokymosi metodų. skaityti »

Ar Lietuvoje vyrai dirba pradinukų mokytojais?

Neįprastą pradinio ugdymo specialybę pasirinkęs vaikinas šiemet mokys pirmaklasius mokslo paslapčių. skaityti »

Lietuvoje kuriamas pirmasis Baltijos regione informacinių technologijų kompetencijų centras

IKT kompetencijų centre, kuris vienys lietuvių ir švedų tyrėjus ir institucijas bus vystomos inovacijos daiktų interneto kibernetinio saugumo, sveikatos technologijų srityje. skaityti »

Kokios savybės padės neužleisti vietos robotui?

Retas įsivaizduojame savo darbo dieną be kompiuterio ar išmanaus telefono, tačiau ateityje technologijų įtaka didės dar labiau. skaityti »

Lietuvos vaikų finansinis raštingumas žemas

Nors finansinis raštingumas padeda užtikrinti sėkmingą ekonominį gyvenimą, tyrimų rezultatai rodo, jog Lietuvoje vaikų ir paauglių iki 15 m. finansinio raštingumo lygis yra gerokai žemesnis nei kitose šalyse. skaityti »

Gabiems magistrantams iš užsienio – parama studijoms Lietuvoje

Siekiant didinti studijų tarptautiškumą ir pritraukti į Lietuvą studijuoti gabius jaunuolius iš užsienio, valstybė skiria paramą užsieniečių magistrantūros studijoms. skaityti »

Dilema nerandantiems darbo: laukti, kol pasikeis rinka, ar persikvalifikuoti?

Nors šių metų rugpjūčio 1 d. Lietuvos darbo biržoje buvo registruota 134,1 tūkst. darbo ieškančių žmonių, nesutampa darbdavių ir darbuotojų lūkesčiai dėl darbo pobūdžio. skaityti »