Lietuvos verslininkai baiminasi ES skilimo

Publikuota: 2017 m. birželio 29 d. ketvirtadienis

Realybe virtęs Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš Europos Sąjungos (ES) scenarijus ir galimas bendrijos skilimas tapo didžiausia išorės grėsme Lietuvos verslo plėtrai. Bendros rinkos privalumus maksimaliai išnaudojantis mūsų šalies smulkusis ir vidutinis verslas nenorėtų, kad „Brexit“ kelią pasirinktų kitos ES šalys.

Verslininkai didžiausias grėsmes įvardino bendrovės „Spinter tyrimai“ gegužės mėnesį atliktame daugiau nei 500 smulkių ir vidutinių įmonių vadovų nuomonių tyrime, kurį inicijavo „Citadele“ bankas. Didžiausia respondentų dalis, arba 22 proc. tyrime dalyvavusių verslininkų patvirtino, kad didžiausia išorės grėsme jiems taptų ES skilimas.

„Didžiausiomis tiesioginėmis grėsmėmis verslas pirmiausiai laiko galimus mokesčių pokyčius šalies viduje, tačiau jau ima įvertinti ir būsimų pasikeitimų bendrijos rinkoje įtaką. Juodžiausios prognozės, jog paskui Didžiąją Britaniją gali pasekti ir kitos stiprios ES ekonomikos, taip ir liko tik prognozėmis. Kita vertus, bendra rinka yra ir rizikos diversifikavimas, ir buvimas globalios ekonomikos dalimi, todėl tiek geri, palankūs pokyčiai, tiek ir sukrėtimai be pasekmių nepraeina – matome, jog net Lietuvos verslininkai jaudinasi dėl teroro išpuolių kitoje žemyno pusėje, nes šie įvykiai destabilizuoja rinką ir jų efektus jaučiame visi“, – tyrimo rezultatus komentuoja „Citadele“ banko Smulkiojo ir vidutinio verslo klientų departamento direktorė Giedrė Kubiliūnienė.

Pasak jos, bendra ES rinka pakeitė tai, kaip verslo sektorius apskritai supranta išorinę riziką – jei anksčiau dominavo lokalūs pavojai, tai dabar daugiau verslininkų bijo tarptautinio terorizmo poveikio ar Trečiojo pasaulinio karo (po 7 proc.) nei kaimyninės Rusijos karinės grėsmės (6 proc.).

Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidentas Valdas Sutkus teigia, kad didžiausia verslininkų baimė – ES skilimas – yra suprantama, nes Didžiosios Britanijos pavyzdys įrodo, kad bendrijos susilpnėjimo padariniai mūsų šaliai būtų itin skaudūs.

„Pažiūrėkime į eksporto ir importo skaičius: Lietuvos verslas labai glaudžiai susijęs su ES. Pasikeitus laisvo prekių judėjimo tvarkai, verslui reikėtų ir laiko prisitaikyti prie naujų žaidimo taisyklių, ir neabejotinai dalis įmonių patirtų didesnių ar mažesnių nuostolių. Bendra Europos rinka mums suteikia priėjimą prie didesnių investicijų, atveria visos bendrijos ekonominį potencialą, tačiau jei sistema griūna, tai niekada nepraeina be pasekmių. Būtent to ir baiminamasi“, - teigia V. Sutkus.

Statistikos departamento duomenimis 2016-aisiais 60,7 proc. bendro Lietuvos eksporto teko ES šalims, o jų produkcija sudarė net 71 proc. viso importo į mūsų šalį. Didžiausią eksporto dalį pernai sudarė mechaniniai įrenginiai ir elektros įranga (atitinkamai 14,6 ir 18,4 proc.), mineraliniai produktai (14 proc.), chemijos pramonės produkcija (10,9 proc.).

„Citadele“ grupės ekonomistas Martins Abuolinis teigia, kad verslininkų bijomos grėsmės dėsningos. „Baltijos šalių regionas, turintis tik mažą vietinę rinką, yra labai linkęs vykdyti prekybą už savo rinkos ribų. ES yra pagrindinė Lietuvos eksporto rinka, o jos rolė tampa dar svarbesne turint omenyje Rusijos sankcijas. Todėl išoriniai faktoriai mums daro žymiai didesnį poveikį nei didesnėms šalims, pavyzdžiui, Lenkijai, o bet kokios ES problemos turi labai stiprią įtaką visoms Baltijos šalims“, – aiškina ekonomistas.

„Spinter tyrimų“ duomenimis,  tarp didesnių išorės grėsmių patenka ir 50 kilometrų nuo Vilniaus, Baltarusijoje statoma Astravo atominė elektrinė (4 proc.).

Šaltinis: Pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo penki.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras

     

 


Captcha
 

Lietuvoje vyrams verslo pradžiai reikia daugiau pinigų nei moterims (2)

Norėdamas pradėti verslą, dažnas lietuvis startui pageidautų gauti vidutiniškai 33 tūkst. eurų dydžio lengvatinę paskolą. skaityti »

Ar tikrai mane palies ketvirtoji pramonės revoliucija?

Ketvirtoji pramonės revoliucija, dar vadinama daiktų internetu – jau ne ateitis, tai šių dienų realybė. skaityti »

V. Vasiliauskas: palanki reguliacinė aplinka gali padėti Lietuvai įsitvirtinti pasauliniame FinTech žemėlapyje

Finansinių technologijų (FinTech) sektorius gali suteikti ES kapitalo rinkų sąjungos projektui papildomą postūmį, o šalims naujų plėtros galimybių, įsitikinęs Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas. skaityti »

Augant ekonomikai bankuose mažėjo blogų paskolų

Pirmąjį šių metų pusmetį įmonėms ir gyventojams bankai skolino daugiau. Atsigaunanti ekonomika mažino blogų paskolų sumą, o tai gerino bankų pelningumo rodiklius. skaityti »

Koks būdas padėjo Einšteinui, Darvinui ir Nyčei pakelti produktyvumą

Šiuolaikinė visuomenė iš mūsų reikalauja nuolatinio produktyvumo. Turime arba dirbti, arba ilsėtis, kad galėtume dirbti vėliau. skaityti »

Lietuvos gyventojams rizikingas plepėjimas telefonu – nė motais

Aštuoni iš dešimties gatve einančių žmonių Lietuvoje naudojasi išmaniaisiais telefonais – kalbasi, naršo internete, rašo trumpąsias žinutes, atsakinėja į elektroninius laiškus ar bendrauja socialiniuose tinkluose. skaityti »

Afrikos bibliotekų novatoriai sėmėsi patirties iš Lietuvos bibliotekų

Sparčiausiai augame dalydamiesi patirtimis su kitais, siekiančiais tų pačių tikslų. skaityti »

Prof. dr. R. Gudauskas: vertybinių krizių pasaulyje trūksta pilietinio žmonių solidarumo

Nacionalinės bibliotekos generalinio direktoriaus prof. dr. Renaldo Gudausko nuomone, mūsų Nacionalinė biblioteka, kaip humanistinis tarptautinio ir tarpkultūrinio dialogo centras, – puikiausia vieta prestižiniams tarptautiniams forumams rengti ir patiems jų darbe prasmingai dalyvauti. skaityti »

Verslo atstovai kviečiami dalyvauti Europos Komisijos idėjų konkurse

Ūkio ministerija kviečia drąsius ir kūrybingus šalies verslininkus teikti paraiškas Europos Komisijos idėjų konkursui „Ideas from Europe“ ir pristatyti originalias bei inovatyvias veikiančio verslo idėjas, kurios padeda spręsti įvairių sričių globalias problemas. skaityti »