Lietuvos statybų sektoriuje vis daugiau dėmesio skiriama inovacijoms

Publikuota: 2016 m. rugpjūčio 16 d. antradienis

Lietuvos statybų sektorius sukuria apie 7,5 proc. viso šalies BVP, jame dirba daugiau nei 5 proc. visų Lietuvos dirbančiųjų. Iš viso Lietuvoje veikia 6763 statybos įmonės, o statybos paslaugų eksporto apimtys kasmet auga apie 16 proc. 2015 m. palyginus su 2014 m. skaitmeninės statybos iniciatyvos vystymas prisidėjo prie beveik penkis kartus padidėjusių apimčių investicijų į programinę įrangą Lietuvos statybų sektoriuje.

„Dėl greitų technologinių pokyčių ir naujovių, statybos procesai vis labiau skaitmenizuojami, o tai keičia ir statybininkų darbo įpročius bei aplinką, taip pat stereotipinį visuomenės požiūrį į statybininko profesiją. Statybų planai dabar braižomi ir darbai statybų aikštelėje atliekami pasitelkiant greitai tobulėjančias programas ir įrankius, tačiau Lietuvai dar yra kur pasitempti šioje srityje“, – sako Dalius Gedvilas, Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) viceprezidentas ir Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidentas.

Kaip vieną iš galimybių D.Gedvilas įvardina skaitmeninę statybą, kuri atveria naujas galimybes valstybėms, miestams ir jų gyventojams. Diegdamos skaitmeninės statybos principus, statybos įmonės  ir visi statybos procesų dalyviai siekia bendrautti vienoje aplinkoje, viena standartizuota kalba ir vadovaudamiesi vienodomis pagal statybos proceso etapus standartizuotomis procedūromis. Skaitmeninis statybų projektavimas prilygsta statinio gyvenimo aprašymui, kai išsamiai aprašyta naudojimo inžinerinė ir eksploatacinė informacija. Skaitmeniniai miestų modeliai leidžia visą reikiamą informaciją matyti tekstine ir grafine išraiška.

Nors šiuo metu apie 50 Lietuvos įmonių tendencingai taiko statybų informacinio modeliavimo (angl. Building Information Modelling – BIM) standartus savo veikloje susisiekimo ir statybos srityse, tačiau, pasak LSA vadovo, statybos sektoriui Lietuvoje būtina aktyviau atsinaujinti, įsisavinti jau dabar užsienyje sėkmingai taikomas pažangiausias statybos organizavimo technologijas, išnaudoti jų suteikiamas galimybes, baigiant senų pastatų statybą ir pradedant naujus jau su BIM metodika.

„Augant skaitmeninės statybos mastams laimėtų visi: tai leistų užtikrinti didesnį viešųjų pirkimų skaidrumą, o BIM technologijos taikymas padėtų iki 30 proc. sumažinti statybos projektų kainas. Vertindami užsienio šalių patirtį, matome akivaizdžias BIM naudas. Tai ir tikslesnės sąmatos, pinigų srautai, resursų valdymas, didesnės galimybės statytojams dalyvauti tarptautiniuose statybų projektuose. Skaitmeninė statyba lemia efektyvesnį projektavimo procesą, ženkliai mažesnį klaidų skaičių, į naują kokybės lygį pakelia miestų infrastruktūros planavimo procesus“, – atkreipia dėmesį LPK viceprezidentas.

Skaitmeninė statyba, BIM technologijos ir technologijų taikymas Lietuvoje žada daug naujų perspektyvų, todėl reaguojant į naujoves keičiamos ir būsimų inžinierių mokymo programos.

„Studentams jau siūlomos naujos statybų studijų programos, susijusius su BIM, taip pat pagal skaitmeninės statybos poreikius atnaujinamos egzistuojančios programos. Prognozuojame, kad statinių informacinio modeliavimo studijų populiarumas tik augs, nes statybų rinka jau dabar jaučia tokių specialistų poreikį, o ateityje jų neišvengimai reikės dar daugiau“, – teigia D. Gedvilas.

Statybos įmonės ir mokslo institucijos aktyviai bendradarbiauja vystydamos energijos taupymo ir kitas technologijas, plėtojant skaitmeninę statybą Lietuvoje.

Šaltinis: lpk.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo penki.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras

     

 


Captcha
 

Lietuvoje vyrams verslo pradžiai reikia daugiau pinigų nei moterims (1)

Norėdamas pradėti verslą, dažnas lietuvis startui pageidautų gauti vidutiniškai 33 tūkst. eurų dydžio lengvatinę paskolą. skaityti »

Ar tikrai mane palies ketvirtoji pramonės revoliucija?

Ketvirtoji pramonės revoliucija, dar vadinama daiktų internetu – jau ne ateitis, tai šių dienų realybė. skaityti »

V. Vasiliauskas: palanki reguliacinė aplinka gali padėti Lietuvai įsitvirtinti pasauliniame FinTech žemėlapyje

Finansinių technologijų (FinTech) sektorius gali suteikti ES kapitalo rinkų sąjungos projektui papildomą postūmį, o šalims naujų plėtros galimybių, įsitikinęs Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas. skaityti »

Augant ekonomikai bankuose mažėjo blogų paskolų

Pirmąjį šių metų pusmetį įmonėms ir gyventojams bankai skolino daugiau. Atsigaunanti ekonomika mažino blogų paskolų sumą, o tai gerino bankų pelningumo rodiklius. skaityti »

Koks būdas padėjo Einšteinui, Darvinui ir Nyčei pakelti produktyvumą

Šiuolaikinė visuomenė iš mūsų reikalauja nuolatinio produktyvumo. Turime arba dirbti, arba ilsėtis, kad galėtume dirbti vėliau. skaityti »

Lietuvos gyventojams rizikingas plepėjimas telefonu – nė motais

Aštuoni iš dešimties gatve einančių žmonių Lietuvoje naudojasi išmaniaisiais telefonais – kalbasi, naršo internete, rašo trumpąsias žinutes, atsakinėja į elektroninius laiškus ar bendrauja socialiniuose tinkluose. skaityti »

Afrikos bibliotekų novatoriai sėmėsi patirties iš Lietuvos bibliotekų

Sparčiausiai augame dalydamiesi patirtimis su kitais, siekiančiais tų pačių tikslų. skaityti »

Prof. dr. R. Gudauskas: vertybinių krizių pasaulyje trūksta pilietinio žmonių solidarumo

Nacionalinės bibliotekos generalinio direktoriaus prof. dr. Renaldo Gudausko nuomone, mūsų Nacionalinė biblioteka, kaip humanistinis tarptautinio ir tarpkultūrinio dialogo centras, – puikiausia vieta prestižiniams tarptautiniams forumams rengti ir patiems jų darbe prasmingai dalyvauti. skaityti »

Verslo atstovai kviečiami dalyvauti Europos Komisijos idėjų konkurse

Ūkio ministerija kviečia drąsius ir kūrybingus šalies verslininkus teikti paraiškas Europos Komisijos idėjų konkursui „Ideas from Europe“ ir pristatyti originalias bei inovatyvias veikiančio verslo idėjas, kurios padeda spręsti įvairių sričių globalias problemas. skaityti »