Dalį pajamų sutaupyti pavyksta kas antram namų ūkiui

Publikuota: 2017 m. sausio 5 d. ketvirtadienis

Apie pusė namų ūkių sutaupo dalį pajamų. Dažniausiai per mėnesį buvo atidedama nuo 31 iki 150 Eur – tokią sumą įvardijo apie pusė namų ūkių, kuriems 2016 m. pirmąjį pusmetį pavyko bent šiek tiek sutaupyti. Padaugėjo tai sugebančių padaryti 18–29 m. amžiaus gyventojų. Ketvirtadalis tokio amžiaus gyventojų savo finansinę padėtį vertino kaip gerą. Tai rodo naujausios Lietuvos banko užsakymu atliktos namų ūkių apklausos rezultatai.

„Pagrindinė taupymo paskata, nurodyta kas antro namų ūkio, kaip ir anksčiau, tebėra siekis turėti pakankamai lėšų nenumatytoms išlaidoms ir galimam finansinės būklės pablogėjimui ateityje. Vaikų mokslams, senatvei ir kitiems ilgalaikiams tikslams lėšas taupė kiek daugiau nei ketvirtadalis apklaustųjų, dažniausiai – vidutinio amžiaus žmonės. Finansinio rezervo kaupimą kaip taupymo priežastį dažniau minėjo vyresni gyventojai. Palyginti su ankstesne apklausa, labiau keitėsi jaunimo taupymo tikslai – lėšos dažniau buvo atidedamos trumpalaikiams pirkiniams,“ – sakė Simonas Krėpšta, Lietuvos banko Finansinio stabilumo departamento direktorius.

Didžioji dalis (apie 69 %) respondentų manė, kad jų pajamos nesikeis, tačiau tai, kad didės išlaidos, nurodė kas antras respondentas (prieš pusmetį taip teigiančių buvo mažiau – 34 %). Kas trečias namų ūkis jau trečią apklausą iš eilės nurodė maisto produktų kainų didėjimą kaip didžiausią susirūpinimą kelsiančią priežastį. Nuo daugiau nei dešimtadalio iki trečdalio padaugėjo gyventojų, kuriems artimiausią pusmetį didžiausią susirūpinimą kels didėjančios komunalinių paslaugų kainos.

Keturi iš penkių namų ūkių teigia, kad planuoja pajamas ir išlaidas, o pristigę pinigų daugelis pirmiausia stengtųsi mažinti išlaidas ir tik po to kreiptųsi dėl skolinimo į giminaičius ar draugus ar ieškotų papildomo pajamų šaltinio. Jeigu pajamos per metus padidėtų daugiau nei 20 proc., keturi iš dešimties namų ūkių didžiąją lėšų dalį taupytų.

Kas penktas namų ūkis mano, kad būsto kainos per artimiausius 12 mėn. nesikeis, o lūkesčiai dėl kainų kilimo kiek nuosaikesni didmiesčiuose. Apskritai būsto kainų kilimo per ateinančius 12 mėn. tikisi daugiau nei pusė (58 %) apklaustų namų ūkių, o kad kainos kris, nurodė 3 proc. respondentų. Ankstesnės apklausos metu namų ūkių, kurie tikėjosi kainų kritimo, buvo apie 9 proc.

Apklausoje antrą kartą iš eilės buvo pateikiami trys finansinio raštingumo klausimai – apie dviejų paskolų sąlygų palyginimą, indėlio palūkanų skaičiavimą ir infliacijos poveikį kaupiamoms lėšoms. Į visus tris klausimus teisingai atsakė kas penktas namų ūkis. Praeitos apklausos metu teisingus atsakymus pateikė 16 proc. namų ūkių. Sunkiausia atsakyti į klausimą apie indėlio palūkanų skaičiavimą – teisingai į jį atsakiusių buvo 43 proc. namų ūkių.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo penki.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras

     

 


Captcha
 

Lietuvoje vyrams verslo pradžiai reikia daugiau pinigų nei moterims (2)

Norėdamas pradėti verslą, dažnas lietuvis startui pageidautų gauti vidutiniškai 33 tūkst. eurų dydžio lengvatinę paskolą. skaityti »

Ar tikrai mane palies ketvirtoji pramonės revoliucija?

Ketvirtoji pramonės revoliucija, dar vadinama daiktų internetu – jau ne ateitis, tai šių dienų realybė. skaityti »

V. Vasiliauskas: palanki reguliacinė aplinka gali padėti Lietuvai įsitvirtinti pasauliniame FinTech žemėlapyje

Finansinių technologijų (FinTech) sektorius gali suteikti ES kapitalo rinkų sąjungos projektui papildomą postūmį, o šalims naujų plėtros galimybių, įsitikinęs Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas. skaityti »

Augant ekonomikai bankuose mažėjo blogų paskolų

Pirmąjį šių metų pusmetį įmonėms ir gyventojams bankai skolino daugiau. Atsigaunanti ekonomika mažino blogų paskolų sumą, o tai gerino bankų pelningumo rodiklius. skaityti »

Koks būdas padėjo Einšteinui, Darvinui ir Nyčei pakelti produktyvumą

Šiuolaikinė visuomenė iš mūsų reikalauja nuolatinio produktyvumo. Turime arba dirbti, arba ilsėtis, kad galėtume dirbti vėliau. skaityti »

Lietuvos gyventojams rizikingas plepėjimas telefonu – nė motais

Aštuoni iš dešimties gatve einančių žmonių Lietuvoje naudojasi išmaniaisiais telefonais – kalbasi, naršo internete, rašo trumpąsias žinutes, atsakinėja į elektroninius laiškus ar bendrauja socialiniuose tinkluose. skaityti »

Afrikos bibliotekų novatoriai sėmėsi patirties iš Lietuvos bibliotekų

Sparčiausiai augame dalydamiesi patirtimis su kitais, siekiančiais tų pačių tikslų. skaityti »

Prof. dr. R. Gudauskas: vertybinių krizių pasaulyje trūksta pilietinio žmonių solidarumo

Nacionalinės bibliotekos generalinio direktoriaus prof. dr. Renaldo Gudausko nuomone, mūsų Nacionalinė biblioteka, kaip humanistinis tarptautinio ir tarpkultūrinio dialogo centras, – puikiausia vieta prestižiniams tarptautiniams forumams rengti ir patiems jų darbe prasmingai dalyvauti. skaityti »

Verslo atstovai kviečiami dalyvauti Europos Komisijos idėjų konkurse

Ūkio ministerija kviečia drąsius ir kūrybingus šalies verslininkus teikti paraiškas Europos Komisijos idėjų konkursui „Ideas from Europe“ ir pristatyti originalias bei inovatyvias veikiančio verslo idėjas, kurios padeda spręsti įvairių sričių globalias problemas. skaityti »