Artėja Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekos atidarymas

Publikuota: 2015 m. rugsėjo 21 d. pirmadienis

Prezidentinės bibliotekos kūrėjai džiaugiasi prasidėjusia muziejaus rekonstrukcija ir lietuvių išeivijos parama. Šie metai Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekos-muziejaus entuziastams įsimins kaip labai reikšmingas prezidentinės bibliotekos kūrimo etapas. Birželį prasidėjo pastato rekonstrukcijos darbai. Biblioteka-muziejus įsikurs Kauno miesto centre, S. Daukanto gatvėje, istoriniame name,  kuriame tarpukariu buvo Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija.

1910 m. pastatytas istorinis pastatas, S. Daukanto gatvės 25-asis namas, turi daug unikalių ir saugotinų kultūros paveldo vertybių – originalių medinių durų, langų, autentiškų architektūros dekoro detalių, interjero puošybos elementų ir langinių. Šiam kultūros paveldo objektui suteiktas regioninio reikšmingumo lygmuo. Vertingosios ir saugotinos namo savybės restauruojamos arba keičiamos identiškomis, siekiant išlaikyti namo savitumą ir autentiką.

Rekonstrukcijos metu bus sutvarkytas namo stogas, fasadas ir vidus, įrengta palėpė ir liftas, atnaujinta skaitykla. Po remonto specialiai tam pritaikytose patalpose bus įrenginėjama prezidentinės bibliotekos ekspozicija. Iki šiol naudojimui nepritaikytoje palėpėje atsiras bibliotekos-muziejaus personalo patalpos. Rekonstrukcijos projekto autorius – architektas Gintaras Balčytis.

Viešųjų pirkimo procedūros nugalėtojais ir bibliotekos-muziejaus rangovais tapo UAB „Avona“. Įmonė statybos versle veikia jau dvidešimt metų. Ji dalyvavo rekonstruojant svarbius ir istoriškai vertingus pastatus, statė naujus ypatingos paskirties statinius. Konkurso nugalėtojas atitiko keliamus kvalifikacinius reikalavimus ir pateikė mažiausios kainos pasiūlymą.

Nuo veiklos pradžios biblioteka sulaukė gausaus būrio dosnių žmonių ir įmonių, kurie skyrė įvairaus dydžio paramą darbu ar pinigais. Bibliotekos rėmėjų sąrašą galima rasti prezidentinės bibliotekos tinklalapyje www.adamkuslibrary.lt, po rekonstrukcijos jam bus skirta garbinga vieta muziejuje.

„Šiais metais biblioteką pasiekė labai svarbi parama iš lietuvių išeivijos. Amerikos ir kitų šalių lietuvius žavi mintis, kad biblioteka-muziejus daug dėmesio skiria lietuvių išeivijos istorijai. Juolab kad rekonstruotame pastate bus tęsiama Lietuvių išeivijos instituto veikla“, – paaiškino bibliotekos direktorius Arūnas Antanaitis.

Solidžios paramos biblioteka-muziejus sulaukė iš Kazickų šeimos fondo. Šviesios atminties Juozas Kazickas apie Valdo Adamkaus prezidentinės bibliotekos idėją sužinojo vienas pirmųjų ir nuo pat pradžios buvo didelis jos entuziastas. Jis ragino nesustoti, siekti tikslo ir sukurti pirmąją prezidentinę biblioteką Europoje.

Šią vasarą prezidentinėje bibliotekoje apsilankė Kazickų šeimos fondo valdybos pirmininkė ir prezidentė Jūratė Kazickaitė. Svečius priėmė  bibliotekos-muziejaus valdybos narys prof. Egidijus Aleksandravičius bei įstaigos direktorius Arūnas Antanaitis. Taip pat biblioteką-muziejų aplankė Kazickų šeimos fondo Niujorko  biuro direktorė Neila Baumilienė.

Prezidentinė biblioteka sulaukė gerų žinių iš Lietuvių fondo (angl. Lithuanian foundation) – vieno didžiausių lietuviškų fondų užsienyje, nuolatinio užsienio lietuvių veiklos rėmėjo. Fondo pelno skirstymo komitetas paskyrė bibliotekai-muziejui paramą. Fondas jau anksčiau yra parėmęs biblioteką.

Dar viena dosni 25 tūkst. JAV dolerių parama atkeliavo iš fondo „Horizons foundation INC“. Išeivijos visuomenininko Liūto Mockūno prieš kelis dešimtmečius įkurtas fondas, skirtas „Akiračių“ mėnraščiui remti ir išlaikyti, šiuo metu yra uždarinėjamas. Fondo reikalus tvarkantis Vytautas Germanas dalį lėšų paskyrė Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekos-muziejaus reikalams. Be tikrai svarbios praktinės naudos, „Akiračių“ fondo parama yra svarbi ir simboliškai. Valdas Adamkus, Santaros-Šviesos judėjimas ir „Akiračių“ mėnraštis buvo ir yra artimi liberalios demokratijos, pagarbos žmogui idėjomis, kurių plėtra ir skleidimu rūpinasi Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus.

Viešosios įstaigos „Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus“ steigėjai yra Prezidentas Valdas Adamkus, Kauno miesto savivaldybė ir Vytauto Didžiojo universitetas.

Prezidentinės bibliotekos misija – ne tik memorializuoti Valdo Adamkaus gyvenimą bei veiklą, bet ir tapti inovatyviu kultūros ir mokslo židiniu, kur mokslininkai, jaunoji karta galės gilinti specialias žinias, susijusias su Lietuvos ir lietuvių išeivijos istorija. Tokio pobūdžio institucijos veikia JAV, kur jos įkuriamos kiekvieno buvusio prezidento gimtinėje. Valdas Adamkus yra pasiryžęs bibliotekai-muziejui patikėti savo turimą knygų ir meno kolekciją ir kitus daiktus. Europoje tai bus pirmoji prezidentinė biblioteka.

Minint Lietuvos Nepriklausomos valstybės 100-metį jos atidarymas bus svarbus akcentas ir Lietuvai, ir Kaunui, kur prieškariu buvo klojami valstybės pamatai.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo penki.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras

     

 


Captcha
 

Lietuvoje vyrams verslo pradžiai reikia daugiau pinigų nei moterims (2)

Norėdamas pradėti verslą, dažnas lietuvis startui pageidautų gauti vidutiniškai 33 tūkst. eurų dydžio lengvatinę paskolą. skaityti »

Ar tikrai mane palies ketvirtoji pramonės revoliucija?

Ketvirtoji pramonės revoliucija, dar vadinama daiktų internetu – jau ne ateitis, tai šių dienų realybė. skaityti »

V. Vasiliauskas: palanki reguliacinė aplinka gali padėti Lietuvai įsitvirtinti pasauliniame FinTech žemėlapyje

Finansinių technologijų (FinTech) sektorius gali suteikti ES kapitalo rinkų sąjungos projektui papildomą postūmį, o šalims naujų plėtros galimybių, įsitikinęs Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas. skaityti »

Augant ekonomikai bankuose mažėjo blogų paskolų

Pirmąjį šių metų pusmetį įmonėms ir gyventojams bankai skolino daugiau. Atsigaunanti ekonomika mažino blogų paskolų sumą, o tai gerino bankų pelningumo rodiklius. skaityti »

Koks būdas padėjo Einšteinui, Darvinui ir Nyčei pakelti produktyvumą

Šiuolaikinė visuomenė iš mūsų reikalauja nuolatinio produktyvumo. Turime arba dirbti, arba ilsėtis, kad galėtume dirbti vėliau. skaityti »

Lietuvos gyventojams rizikingas plepėjimas telefonu – nė motais

Aštuoni iš dešimties gatve einančių žmonių Lietuvoje naudojasi išmaniaisiais telefonais – kalbasi, naršo internete, rašo trumpąsias žinutes, atsakinėja į elektroninius laiškus ar bendrauja socialiniuose tinkluose. skaityti »

Afrikos bibliotekų novatoriai sėmėsi patirties iš Lietuvos bibliotekų

Sparčiausiai augame dalydamiesi patirtimis su kitais, siekiančiais tų pačių tikslų. skaityti »

Prof. dr. R. Gudauskas: vertybinių krizių pasaulyje trūksta pilietinio žmonių solidarumo

Nacionalinės bibliotekos generalinio direktoriaus prof. dr. Renaldo Gudausko nuomone, mūsų Nacionalinė biblioteka, kaip humanistinis tarptautinio ir tarpkultūrinio dialogo centras, – puikiausia vieta prestižiniams tarptautiniams forumams rengti ir patiems jų darbe prasmingai dalyvauti. skaityti »

Verslo atstovai kviečiami dalyvauti Europos Komisijos idėjų konkurse

Ūkio ministerija kviečia drąsius ir kūrybingus šalies verslininkus teikti paraiškas Europos Komisijos idėjų konkursui „Ideas from Europe“ ir pristatyti originalias bei inovatyvias veikiančio verslo idėjas, kurios padeda spręsti įvairių sričių globalias problemas. skaityti »