Potvyniai ir atoslūgiai išduoda, kad Žemė Mėnulio kratosi vis greičiau

Publikuota: 2013 m. gegužės 24 d. penktadienis

Žemė nuo savęs Mėnulį stumia vis labiau – natūralus planetos palydovas nuo Žemės tolsta greičiau nei kada nors anksčiau per pastaruosius 50 mln. metų, rašo „NewScientist.com“. Mokslininkai apie tokius Mėnulio orbitos spartumo pokyčius sprendžia iš naujo potvynių ir atoslūgių modelio. Be to, tyrimo rezultatai tyrėjams sudaro galimybes tiksliau įvertinti tikrąjį Mėnulio amžių – ši mįslė mokslininkus erzina jau seniai.

Mėnulio gravitacija sukuria kasdienius potvynių ir atoslūgių ciklus. Tai išsklaido energiją tarp šių dviejų kūnų, lėtina Žemės sukimąsi aplink savo ašį ir stumia Mėnulį nuo Žemės. Per metus Mėnulis nuo Žemės nutolsta maždaug 3,8 centimetro. Jei toks tolimo greitis buvo visados, Mėnulis turėtų būti tik 1,5 mlrd. metų senumo, nors kai kurios Mėnulio uolienos liudija jį esant 4,5 mlrd. metų senumo.

Purdiu universiteto (Indiana, JAV) tyrėjo Matthew Hubero vadovaujamas mokslininkų kolektyvas surinko duomenis apie prieš 50 mln. metų egzistavusias okeanų gelmes ir žemynų kontūrus, o gautus duomenis sudėjo į kompiuterinį modelį, kuriame imituojami priešistoriniai potvyniai ir atoslūgiai.
 
Paaiškėjo, kad energijos nuostoliai anuomet buvo tik perpus mažesni už dabartinius, tad Mėnulis tada nuo Žemės tolo lėčiau. Tyrimo rezultatai publikuojami žurnale „Geophysical Research Letters".

Anot M. Hubero, dabartinių pokyčių priežastis – Šiaurės Atlanto vandenynas, kuris dabar yra pakankamai platus, kad per visą jo teritoriją potvynio banga nuvilnytų kartą per 12 valandų.

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo penki.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras

     

 


Captcha
 

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Medžiaga, kuri sukels perversmą sporto prekių ir medicinos pramonėse

Bingamtono Universiteto Niujorke mokslininkai sukūrė šią keistą tamprią medžiagą, kuri iš tikrųjų yra baterija. skaityti »

Vyras savadarbe raketa bandys įrodyti, kad Žemė plokščia

Mike'as Hughesas pasirengęs paleisti savo iš metalo laužo sukurtą raketą Mojave dykumoje ir įrodyti, kad Žemė yra plokščia. skaityti »

Ar galima sapnuoti nemiegant?

Mokslininkai iš Londono teigia atradę būdą kaip sutrikdyti žmogaus protą ir pakeisti jo supratimą apie tai, kas tikra. skaityti »

Biurų pastatai su treniruokliais ir masažuotojais – kaip milžiniškos kompanijos atrakina darbuotojų kūrybiškumą?

Įsivaizduokite įmonę, kuri iš visų savo darbuotojų ne prašo, bet reikalauja į užduotis žvelgti netradiciškai. skaityti »

„Panasonic“ pristatė permatomą televizorių

Neseniai Berlyne vykusioje parodoje „IFA 2017“ televizorių gamintoja „Panasonic“ pristatė televizorių su visiškai permatomu ekranu. skaityti »

Programuotojų diena

Rugsėjo 13 dieną minima Programuotojų diena. Kodėl būtent šiandien? skaityti »

Mokslininkai mano atradę būdą, kaip visam laikui atsikratyti žalingų įpročių

Mokslininkai atranda naujų būdų, kaip tiesiogiai veikiant smegenis atsikratyti žalingų įpročių ir iki minimumo sumažinti atkritimo tikimybę. skaityti »

Kad kelionė neprailgtų: intelektiniai žaidimai, kuriuos privalote turėti išmaniajame

Pažinimo džiaugsmas mus praturtina kaip niekas kitas, tačiau keliaudami mes dažnai daugybę laiko praleidžiame automobilyje ar lėktuve, valandų valandas pro langą veltui stebėdami plaukiančius debesis. skaityti »

Ką veikia biomechanikai?

Biomechanikai – tai inžinieriai, kurie mokosi iš gamtos... skaityti »

Lietuvos studentas sukūrė sportinį elektrinį triratį

Europoje dar nauja sporto šaka susidomėjęs studentas Rolandas Dockevičius iš Klaipėdos sukūrė elektrinį triratį drifterį. skaityti »