Bankai skolina daugiau, paskolų būklė gerėja

Publikuota: 2016 m. rugsėjo 13 d. antradienis

Bankai šiemet paskolas teikia aktyviau – nuo praėjusių iki šių metų vidurio paskolų portfelio vertė išaugo 8,8 proc. (iki 17,6 mlrd. Eur). Paskolų kokybė toliau gerėjo. Aktyvesnis kreditavimas didino bankų sistemos turtą, ir jis, šių metų antrąjį ketvirtį padidėjęs 1,8 proc., liepos 1 d. sudarė 23,9 mlrd. Eur.

„Kredito rinka pagyvėjusi. Paskolų portfelio grynosios vertės augimas šių metų pirmąjį pusmetį buvo kone trigubai didesnis nei tuo pat metu pernai. Situaciją atidžiai stebime ir, nors augimas gana spartus, jį vertiname kaip pagrįstą, prisidedantį prie tvarios ekonomikos plėtros“, – sako Vytautas Valvonis, Lietuvos banko Priežiūros tarnybos direktorius.

Pirmąją šių metų pusę bankų paskolų portfelio vertė išaugo 1,3 mlrd. Eur (2015 m. šis pokytis buvo 449 mln. Eur). Pasak V. Valvonio, pastaraisiais metais bankai daugiau dėmesio ėmė skirti smulkiajam ir vidutiniam verslui. Kitą reikšmingą bankų paskolų portfelio dalį sudaro paskolos namų ūkiams, iš jų 79 proc. sudaro būsto paskolos. Prie būsto kreditavimo pagyvėjimo prisidėjo keletas veiksnių, svarbiausi iš jų – itin žema palūkanų norma rinkoje ir didėjusios gyventojų pajamos.

Toliau gerėja skolininkų būklė. Šių metų liepos 1 d. neveiksnių skolos priemonių dalis sudarė 4,7 proc. ir buvo 1,7 proc. punkto mažesnė nei prieš metus.

2016 m. liepos 1 d. klientai bankuose laikė 16,8 mlrd. Eur indėlių – tai 5,3 proc. daugiau nei prieš metus. Kartu tai ir naujas rekordas. Didžiausią įtaką indėlių augimui turėjo per metus 6,1 proc. (iki 10,4 mlrd. Eur) išaugę gyventojų indėliai.

„Nepaisant nedidelės tokių santaupų grąžos, maždaug trečdalį šios sumos gyventojai laikė kaip terminuotuosius indėlius, kitą dalį – einamosiose sąskaitose“, – sakė V. Valvonis.

Bankų ir užsienio bankų filialų pelnas 2016 m. pirmąjį pusmetį buvo 106,2 mln. Eur – 2,8 proc. mažesnis nei tokį pat 2015 m. laikotarpį. Pelningai veikė 10 bankų ir užsienio bankų filialų, nuostolius patyrė 3 rinkos dalyviai.

Intensyvėja sektoriaus konsolidacijos procesai. 2016 m. birželio mėn. baigtas vykdyti mažmeninių klientų portfelio pardavimo sandoris tarp „Swedbank“, AB, ir Danske Bank A/S Lietuvos filialo, o rugpjūčio pabaigoje rinką pasiekė žinia apie bankų DNB ASA ir Nordea Bank AB ketinimus vienyti pajėgas Baltijos šalių mastu. Lietuvos bankas sandorį vertins labai atidžiai ir išvadas teiks tik turėdamas išsamius atsakymus į visus kylančius klausimus.

Nors visi Lietuvoje veikiantys bankai vykdo jiems nustatytus kapitalo normatyvus, tačiau Lietuvos bankas atkreipia dėmesį į tai, kad kai kuriems bankams kapitalą stiprinti yra aktualu.

 

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo penki.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras

     

 


Captcha
 

Tarptautinis finansų leidinys „The Banker“ SEB banką pripažino geriausiu Lietuvoje

Tarptautinis finansų leidinys „The Banker“ kasmetiniuose geriausio banko rinkimuose pripažino SEB banką geriausiu banku Lietuvoje. skaityti »

Bus galima įsigyti niekada apyvartoje nebuvusių 1000 litų ir kitų nominalų banknotų

Lietuvos bankas suteikia galimybę įsigyti niekada į apyvartą neišleistų litų banknotų. skaityti »

Lietuvos gyventojai pamėgę grynuosius, tačiau turėdami galimybę rinktųsi alternatyvą

Nors gryniesiems, palyginti su kitais mokėjimo būdais, pirmenybę teikia mažiau nei pusė Lietuvos gyventojų, net 3 atvejais iš 4 apsipirkimo vietose moka grynaisiais pinigais. skaityti »

Lietuvos bankas sudarė galimybę atlikti žaibiškus mokėjimus

Išplėtusi galimybes ir pakeitusi pavadinimą, Lietuvos banko mokėjimo sistema CENTROlink pradeda naują etapą Lietuvos mokėjimo paslaugų istorijoje. skaityti »

Lietuvos bankas tobulina investavimo politiką

Siekdamas maksimaliai išskaidyti finansinio turto investavimo riziką, Lietuvos bankas atnaujino strateginį investicijų paskirstymą ir nutarė sudaryti rezervų portfelį iš itin saugių investicijų JAV doleriais. skaityti »

Europos priežiūros institucija perspėjima dėl virtualiųjų valiutų žetonų platinimo

Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija viešai įspėjo apie rizikas, susijusias su virtualiųjų valiutų žetonų platinimu. skaityti »

Kolekcinė sidabro moneta įamžins Pranciškaus Skorinos palikimą

Lapkričio 8 dieną (trečiadienį) Lietuvos bankas išleis 20 eurų kolekcinę sidabro monetą, skirtą Pranciškaus Skorinos „Rusėniškosios Biblijos“ 500-mečiui. skaityti »

V. Vasiliauskas: naujos finansinės technologijos – papildoma paspirtis ūkio augimui ir naujos rizikos

Tarptautinio valiutos fondo metiniuose susitikimuose Vašingtone dalyvaujantis Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas pristatė savo metinę kalbą, pateiktą aštuonių Šiaurės ir Baltijos šalių vardu. skaityti »

Lietuvos bankas skelbia poziciją dėl virtualiųjų valiutų

Bankai, mokėjimo įstaigos ir kiti finansų rinkos dalyviai neturėtų teikti paslaugų, susijusių su virtualiosiomis valiutomis ar dalyvauti jas leidžiant – tokią poziciją patvirtino Lietuvos banko valdyba. skaityti »

Kas antras verslininkas nežino, kas yra ketvirtoji pramonės revoliucija

Kas antras Lietuvos smulkusis verslininkas neatsakytų į klausimą, kas yra ketvirtoji pramonės revoliucija, o trys ketvirtadaliai apie tai žinančių vadovų pripažįsta, kad jų įmonė tokiems pokyčiams nesiruošia. T skaityti »