Bankai skolina daugiau, paskolų būklė gerėja

Publikuota: 2016 m. rugsėjo 13 d. antradienis

Bankai šiemet paskolas teikia aktyviau – nuo praėjusių iki šių metų vidurio paskolų portfelio vertė išaugo 8,8 proc. (iki 17,6 mlrd. Eur). Paskolų kokybė toliau gerėjo. Aktyvesnis kreditavimas didino bankų sistemos turtą, ir jis, šių metų antrąjį ketvirtį padidėjęs 1,8 proc., liepos 1 d. sudarė 23,9 mlrd. Eur.

„Kredito rinka pagyvėjusi. Paskolų portfelio grynosios vertės augimas šių metų pirmąjį pusmetį buvo kone trigubai didesnis nei tuo pat metu pernai. Situaciją atidžiai stebime ir, nors augimas gana spartus, jį vertiname kaip pagrįstą, prisidedantį prie tvarios ekonomikos plėtros“, – sako Vytautas Valvonis, Lietuvos banko Priežiūros tarnybos direktorius.

Pirmąją šių metų pusę bankų paskolų portfelio vertė išaugo 1,3 mlrd. Eur (2015 m. šis pokytis buvo 449 mln. Eur). Pasak V. Valvonio, pastaraisiais metais bankai daugiau dėmesio ėmė skirti smulkiajam ir vidutiniam verslui. Kitą reikšmingą bankų paskolų portfelio dalį sudaro paskolos namų ūkiams, iš jų 79 proc. sudaro būsto paskolos. Prie būsto kreditavimo pagyvėjimo prisidėjo keletas veiksnių, svarbiausi iš jų – itin žema palūkanų norma rinkoje ir didėjusios gyventojų pajamos.

Toliau gerėja skolininkų būklė. Šių metų liepos 1 d. neveiksnių skolos priemonių dalis sudarė 4,7 proc. ir buvo 1,7 proc. punkto mažesnė nei prieš metus.

2016 m. liepos 1 d. klientai bankuose laikė 16,8 mlrd. Eur indėlių – tai 5,3 proc. daugiau nei prieš metus. Kartu tai ir naujas rekordas. Didžiausią įtaką indėlių augimui turėjo per metus 6,1 proc. (iki 10,4 mlrd. Eur) išaugę gyventojų indėliai.

„Nepaisant nedidelės tokių santaupų grąžos, maždaug trečdalį šios sumos gyventojai laikė kaip terminuotuosius indėlius, kitą dalį – einamosiose sąskaitose“, – sakė V. Valvonis.

Bankų ir užsienio bankų filialų pelnas 2016 m. pirmąjį pusmetį buvo 106,2 mln. Eur – 2,8 proc. mažesnis nei tokį pat 2015 m. laikotarpį. Pelningai veikė 10 bankų ir užsienio bankų filialų, nuostolius patyrė 3 rinkos dalyviai.

Intensyvėja sektoriaus konsolidacijos procesai. 2016 m. birželio mėn. baigtas vykdyti mažmeninių klientų portfelio pardavimo sandoris tarp „Swedbank“, AB, ir Danske Bank A/S Lietuvos filialo, o rugpjūčio pabaigoje rinką pasiekė žinia apie bankų DNB ASA ir Nordea Bank AB ketinimus vienyti pajėgas Baltijos šalių mastu. Lietuvos bankas sandorį vertins labai atidžiai ir išvadas teiks tik turėdamas išsamius atsakymus į visus kylančius klausimus.

Nors visi Lietuvoje veikiantys bankai vykdo jiems nustatytus kapitalo normatyvus, tačiau Lietuvos bankas atkreipia dėmesį į tai, kad kai kuriems bankams kapitalą stiprinti yra aktualu.

 

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo penki.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras

     

 


Captcha
 

V. Vasiliauskas: naujos finansinės technologijos – papildoma paspirtis ūkio augimui ir naujos rizikos

Tarptautinio valiutos fondo metiniuose susitikimuose Vašingtone dalyvaujantis Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas pristatė savo metinę kalbą, pateiktą aštuonių Šiaurės ir Baltijos šalių vardu. skaityti »

Lietuvos bankas skelbia poziciją dėl virtualiųjų valiutų

Bankai, mokėjimo įstaigos ir kiti finansų rinkos dalyviai neturėtų teikti paslaugų, susijusių su virtualiosiomis valiutomis ar dalyvauti jas leidžiant – tokią poziciją patvirtino Lietuvos banko valdyba. skaityti »

Kas antras verslininkas nežino, kas yra ketvirtoji pramonės revoliucija (1)

Kas antras Lietuvos smulkusis verslininkas neatsakytų į klausimą, kas yra ketvirtoji pramonės revoliucija, o trys ketvirtadaliai apie tai žinančių vadovų pripažįsta, kad jų įmonė tokiems pokyčiams nesiruošia. T skaityti »

Nauja monetų serija įamžins Lietuvos rūmų ir dvarų paveldą

Lietuvos bankas išleido kolekcinę 20 eurų sidabro monetą, skirtą Radvilų rūmams Vilniuje. skaityti »

V.Sutkus pritaria atsiskaitymo virtualiąja valiuta reglamentavimui

Valstybinės mokesčių inspekcijos Kontrolės departamente įkurtas naujas e-komercijos padalinys, skirtas darbui su atsiskaitymais virtualiomis valiutomis, teikia vilties, kad ši nesąžiningam verslui vystytis itin palanki terpė nespės išsiplėsti. skaityti »

„Citadele“ banko Lietuvoje valdybos pirmininke paskirta J.Jazukevičienė

Nuo š.m. rugsėjo 18 dienos „Citadele“ banko Lietuvoje valdybos pirmininkės ir administracijos vadovės pareigas pradėjo eiti Jūratė Jazukevičienė. skaityti »

Skubiai išsiimti grynųjų pinigų bus galima ir be banko kortelės

Mokėjimo sprendimų bendrovė „Mastercard“ pristatė naują būdą išsiimti pinigus iš bankomatų, neturint banko kortelės ir net sąskaitos. skaityti »

Lietuva taps Europos „FinTech“ centru?

Žymus lietuvių verslininkas, fondo „Nextury Ventures“ pirmininkas Ilja Laurs teigia, kad šiuolaikinei elektroninei ekonomikai tradiciniai pinigai nebetinka ir juos gali išstumti kriptovaliutos. skaityti »

Kaip ir kam skolinasi lietuviai? O kam latviai?

Prireikus pinigų brangesniems pirkiniams ar kitoms išlaidoms padengti lietuviai neretai kreipiasi į vartojimo paskolas suteikiančias įstaigas. skaityti »

Pažvelkite, kas bekontaktės kortelės viduje

Lietuvos bankai žengia koja kojon su Europos bankininkystės inovacijomis. Kai kurie bankai norintiesiems pasikeisti savo kortelę ar įsigyti naują jau siūlo tik bekontaktes korteles. skaityti »